انواع لوله های تاسیساتی

انواع لوله های تاسیساتی

  • تاریخ ارسال: 1396/03/16
  • تعداد نمایش: 1812
  • گروه:

در مبحث لوله کشی و تاسیسات دو عبارت برای لوله وجود دارد. ایتدا بهتر است تفاوت این دو را بدانیم. واژه pipe جهت انتقال سیال از یک نقطه به نقطه  دیگر به فاصله نسبتا زیاد و به منظور انتقال  سیال استفاده می شود اما عبارت tube برای گردش سیال در داخل یک سیستم یا ماشین محدود به منظور انتقال انرژی و یا سیستم های ابزار دقیق مورد استفاده قرار می گیرد که عمدتا از جنس فولاد یا مس یا آلیاژهای آن هاست.به طور کلی می توان جنس لوله ها را به دو بخش فلزی و غیر فلزی تقسیم نمود.

تقسیمات جزئی لوله ها و کاربرد آنها به صورت زیر است.

انواع لوله های فلزی

• آهنی : ۱-چدن (چدن داکتیل ،چدن خاکستری) ۲-آهن کارکرده ۳-فولاد (فولاد کربنی ،فولاد آلیاژ)

• غیرآهنی: ۱-سربی ۲-آلومینیومی ۳-مسی (برنجی ،آدمیرال) ۴-روی

انواع لوله های غیر فلزی

۱-سیمانی ۲-بتنی ۳-پلاستیکی( پلیکا PVC ، پلی اتیلن PE ، پلی پروپیلن) ۴-شیشه ایی ۵-چوبی ۶-فایبرگلاس ۷-سفالی

کاربرد لوله ها

لوله های چدنی : جهت انتقال آب و فاضلاب در فشارهای کم استفاده می شود.

انواع لوله های مسی

لوله های مسی : در سیستم های آب ، فاضلاب ، سوخت رسانی ، روغن موتور و دستگاه های تهویه مورد استفاده قرار می گیرد.چون لوله مسی گران است کمتر در تاسیسات آب و فاضلاب استفاده می شود.لازم به ذکر است که مس قابلیت انتقال حرارت خوبی دارد.

لوله های سربی : فاضلاب ها ، هواکش ها ، حمل مواد شیمیایی ، تولید و بازیافت اسید سولفوریک،گازهای اسیدی،مواد شیمیایی خورنده و سودا از موارد استفاده از این نوع لوله هاست .

 

انواع لوله های آلومینیومی

لوله های آلومینیومی : از این نوع لوله ها جهت سوخت رسانی،انتقال روغن در موتور هواپیماها(زیرا سبک است)،صنایع شیمیایی مخصوص در محیط های حاوی گازهایی مثل کلروآمونیاک یا اندرید سولفور و همچنین رسانیدن هوای خشک به دستگاه های ابزار دقیق استفاده می گردد .

لوله سفالی : بیشتر مجرای زیر زمینی فاضلاب در روش های سنتی می باشد .

انواع لوله های سیمانی

لوله سیمانی : مخصوص مجراهای آب و فاضلاب می باشد .

لوله شیشه ای : عبور مواد اسیدی از کاربرد های خاص این لوله ها است.

 

 

 

 

 

 

 

 

انواع لوله های پلاستیکی

انواع لوله های پلاستیکی : بطور کلی برای حمل آب و فاضلاب و مواد شیمیایی و همچنین گاز در فشار کم استفاده قرار می گیرند. از مزایای لوله های پلاستیکی قیمت پایین و تعمیر آسان، مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی،سبک بودن و حمل ونقل آسان،یکنواختی جدار داخل لوله ها، عدم نیاز به ماشین آلات سنگین برای نصب،امکان تولید برای طول های زیاد با قطر پایین و عدم نیاز به عایقکاری می باشد .

لوله فولادی : بیشتر  برای تاسیسات حرارت مرکزی، تهویه مطبوع،انتقال نفت و روغن در فشارهای پایین استفاده می شود.لوله های فولادی گالوانیزه کاربرد آبرسانی دارد. نوع فولاد کربنی،مخصوص انتقال نفت و گاز است . همچنین لوله های فولاد آلیاژِی به جهت سیالات خورنده و همچنین دماها و فشارهای بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

 

انواع لوله های پلیکا

لوله پلیکا PVC: در برابر اسیدها وقلیا ها مقاوم هستند و برای دماهای بین ۱۰تا۶۰ درجه سانتیگراد و برای سیستم آبرسانی و فاضلاب مناسب اند.

انواع لوله های پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن PE: برای سیتم های آبرسانی،فاضلاب،گازها در فشار کم در محدوده دمایی بین ۵۰تا۸۰ درجه سانتیگراد استفاده می شوند و در برابر اسیدها،قلیاها و حلال های ضعیف مقاوم هستند. لازم است بدانیم که برای گازرسانی باید از لوله های رده سنگین استفاده شود.

 

 

انواع لوله های پلی پروپیلن pp

لوله پروپیلن PP: بیشتر در سیستنم های صنعتی و آبرسانی در محدوده دمایی ۴۰تا۱۴۰ درجه سانتی گراد بکار می روند و در مقابل اسیدها و مخلوط های اسیدی و نمک های عالی مقاوم اند.

انواع لوله های تاسیساتی انواع لوله های تاسیساتی انواع لوله های تاسیساتی انواع لوله های تاسیساتی ساختمانی

انواع لول های تاسیساتی انواع لوله های تاسیساتی انواع لوله های تاسیساتی انواع لوله های تاسیساتی ساختمان

انواع لوله های تاسیساتی انواع لوله های تاسیساتی انواع لوله های تاسیساتی انواع لوله های تاسیساتی ساختمانیجالب است بدانید هر سه لولهPVC،PE،PP به روش کشش سرد تولید می شوند.در کنار کاربرد و محاسن،لولهPP معایبی نیز دارند که در زیر به آنها اشاره می کنیم.

محدوده تحمل حرارت مداوم آنها حداکثر ۶۵درجه سانتیگراد و فشار ۲۰بار می باشد.

• برای استفاده سیستم های گرمایشی مجاز نیستند.

• حتی در صورت تولید استاندارد،در برابر نور خورشید(اشعه ماورای بنفش) امکان تخریب وجود دارد.

• بعلت ضریب انبساط طولی زیاد در استفاده یرای طول های زیاد محدودیت وجود دارد.

• در لوله های غیر استاندارد،امکان عبور نور وجود دارد که موجب بروز مشکلات بهداشتی ناشی از رشد جلبک ها می شود.

• با نفوذ اکسیژن در اجزای سیستم های بسته حرارتی امکان تشدید خوردگی وجود دارد.

• عدم شکل پذیری و امکان ترکیدگی در برابر فشار ،تغییر شکل نیز از معایب این نوع لوله هاست.

حداکثر فشار آب در پشت لوازم بهداشتی شبکه لوله کشی آب مصرفی در وضعیت بدون جریان نباید از ۴بار(۴۰متر ستون آب)بیشتر باشد. حداکثر فشار کار مجاز اجزای لوله کشی توزیع آب سرد و گرم مصرفی در دمای کارکردی ۶۵درجه سانتیگراد نباید از ۱۰بار کمتر باشد.شیرهایی که در لوله کشی توزیع آب سرد و گرم مصرفی بکار می روند نیز باید از نظر جنس،اندازه،ضخامت جداره ،نوع دنده و دیگر مشخصات برای کاربرد،با نوع لوله و فیتینگ مناسب باشد.